Home arrow CD Reviews
Blurt
"Humans are going to look stranger and stranger, more and more dinosaur-like."
--Laurie Anderson
CD Reviews
Aug. 4th thru 10th PDF Print E-mail
Written by Jeff Clark   
Monday, August 4th

529: Sons of Tonatiuh; Repellers; Priors
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
FAT MATT’S: Dry White Toast
GEORGIA THEATRE (Athens): 6 String Drag; The Welfare Liners
HARD ROCK CAFÉ: Matt Hectrne & the Family Tree (5:30pm)
MAMMAL GALLERY: Nerve Damage; The Fact; Rotten Stiches; Awkward Sounds
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Blues Jam
NOWHERE BAR (Athens): Big C
RED CLAY THEATRE (Duluth): Songwriters Open Mic
RED LIGHT CAFÉ: Atlanta Songwriters Club
STEVE’S LIVE MUSIC: Open Mic

Tuesday, August 5th

529: Simon Joyner; Lily and the Tigers
BIG TEX: Moira
DRUNKEN UNICORN: Wild Party; The Well Reds; Sugar on the Dashboard
EDDIE’S ATTIC: Ed Roland & the Sweet Tea Project
THE EARL: Clairy Brown & the Bangin’ Racketts; Black Linen
ELLIOTT STREET PUB: Kevin Scott Musicians Jam
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
GREEN ROOM (Athens): The Grawks; Murder the Mood; Modern Mammoth
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Avenged Sevenfold; Korn; Asking Alexandria; Trivium; Cannibal Corpse; Suicide Silence; Miss May I; Mushroomhead; Texas Hippie Coalition; King 810; Body Count; Upon a Burning Body; Veil of Maya; Darkest Hour; Emmure; Ill Nino; Wretched; Islander; Erimha
MAMMAL GALLERY: Open Mic
THE MUSIC ROOM: And That is Why; Femignome; Brothers Allen Band; Bully Pulpit
NORTHSIDE TAVERN: Nathan Nelson & Entertainment Crackers
PARMA (Buford): Francisco Vidal
RED LIGHT CAFÉ: Whose EFF Is It, Anyway?
SMITH’S OLDE BAR: Sailing to Denver; Mustered Courage; Faithless Town
TIN ROOF CANTINA: Stokeswood
VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE: James Taylor

Wednesday, August 6th

529: Gold-Bears; New Junk City; The Hotels; Terminally Ill Babes
APACHE CAFÉ: Al Smith’s Midtown Jam Session
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Open Mic
THE EARL: The McNifficent 7; R. Garcia Band; Hat Sauce and Honey
EDDIE’S ATTIC: Anthony Aparo; Marshall Ruffin; Chris Moerman
ELLIOTT STREET PUB: Nico Limbo
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
GEORGIA THEATRE (Athens): Manchester Orchestra; The Mowgli’s; Brick + Mortar
MAMMAL GALLERY: Jerkagram; Duet for Theremin and Lap Steel; Hand Sand Hands
NORTHSIDE TAVERN: Danny “Mudcat” Dudeck
NOWHERE BAR (Athens): Makayan
OLD VININGS INN: Ben Kinney
RED LIGHT CAFÉ: Open Mic
SMITH’S OLDE BAR: Wiley Eyes; Saturn Valley; Arc & Stones (upstairs); BJ Barham; Joe Firstman (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Jayron Weaver
STAR BAR: Classic Country Karaoke
STEVE’S LIVE MUSIC: Sanatra & Friends
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band

Thursday, August 7th

40 WATT (Athens): Wieuca; Concord; Low Creek Killers
529: Black Milk; Byron the Aquarius X Tyler Ambrosious; Illastrate
BIG TEX: Kevin Thomas, Randy Chapman & Derryl Rivers
BUCKHEAD THEATRE: G. Garvin
CENTER STAGE: Feed Me; Treasure Fingers; TJANI
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Clint Lawrence, Jason Waller & Larry Goddard
THE EARL: Man or Astro-Man?; Wray
EDDIE’S ATTIC: The Mastersons
FAT MATT’S: Chickenshack
GEORGIA THEATRE (Athens): Stereo Reform
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Radio Birds
IMPROV ATLANTA: Matt Braunger
MAMMAL GALLERY: Pleasure Curses; dot.s; Skybison
MASQUERADE: 7 Seconds; The Copyrights; DDC (Hell)
THE MELTING POINT (Athens): Honeyhoney; Cicada Rhythm
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
NOWHERE BAR (Athens): Second Hand Swagger
OLD VININGS INN: James Shealy Trio
RED CLAY THEATRE (Duluth): Communist Daughter; Ruby the RabbitFoot
SMITH’S OLDE BAR:Sumilan; Displace
STAR BAR: Starfighter; Factory; Del Venicci; Pete D.
STEVE’S LIVE MUSIC: Copious Jones (12pm); As of Yet
TERMINAL WEST: Peter Murphy
TIN ROOF CANTINA: Jukebox Fiasco
TRADER VIC’S: Lloyd’s Rocksteady Revue

Friday, August 8th

40 WATT (Athens): We the People; Hero the Band; Heavy Mojo; St. Beauty
529: Clan Destined; BigRec; Wake; Mr. Enok
APACHE CAFÉ: Jevon D. Brock & the Kingdom Citizens; Serita Campbell
BIG TEX: Halem Albright Band
CENTER STAGE: Clubesque
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Barry Richman Band
DRUNKEN UNICORN: Pillage & Plunder;  Clibber Jones Ensemble; Noel Stephen & the Darlings
THE EARL: GG King; Golden Pelicans; Ryan Dinosaur
EDDIE’S ATTIC: Jay Brannan; Coley
FAT MATT’S: Sana Blues
FERNBANK MUSEUM OF NATURAL HISTORY: Georgia Floods
GOAT FARM: Faun and a Pan Flute; Magicicada; Danielle Brutto
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Gringo Grande
IMPROV ATLANTA: Matt Braunger
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Soundgarden; Nine Inch Nails; Death Grips
MAMMAL GALLERY: YaNi & the Peace People; DJ Kalisemo; Kitty and Jeremiah; UV and the Buzzards of Fuzz
MASQUERADE: Genitorturers; Finite Atomata; Leaving Babylon (Heaven); Torch (Purgatory)
THE MELTING POINT (Athens): Ike Stubblefield & Friends
THE MUSIC ROOM: Rare Form DJ Crew
NORTHSIDE TAVERN: Eddie Tigner
NOWHERE BAR (Athens): Orange Constant
OLD VININGS INN: The Coriolis Force
PARMA (Buford): Ben Dunlop
RED CLAY THEATRE (Duluth): Chuck Cannon; Lari White
SMITH’S OLDE BAR: Fragile (upstairs); Sarah Michaud; Nathan Beaver; Willow Souls (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Brian Collins
STAR BAR: Adron; Ishcabittle; Uncle Daddy & the Kissin’ Cousins
STEVE’S LIVE MUSIC: Ralph Roddenberry
TERMINAL WEST: Modern Measure
TIN ROOF CANTINA: Drive By Junkies

Saturday, August 9th

529: Seagulls; Sex BBQ; Shehehe; Burners
BIG TEX: Old Salt Union
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Blueberry Grit
DRUNKEN UNICORN: Little Daylight; Young Rising Sons
THE EARL: Hello Ocho; The Convergence; Doesin; DIP
EDDIE’S ATTIC: Roxie Watson; The Cumberland Collective
FAT MATT’S: Ron Cooley & the Hard Times
HARD ROCK CAFÉ: Jason Fowler; Beauty for Ashes; The Free Byrds
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): CBDB
IMPROV ATLANTA: Matt Braunger
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Bootsy Collins; War; Cherrelle; Con Funk Shun; The Bar-Kays
MAMMAL GALLERY: Hounds of Hate; Criminal Intent; Society Abuse; Full Measures
MASQUERADE: Avenue of the Giants; Uncle Van & the Buzzards of Fuzz (Heaven); The Bastard Suns (Hell); Miniature Tigers; The Griswolds (Purgatory)
MATILDA’S (Alpharetta): Valerie Hines
THE MELTING POINT (Athens): Blasting Cap; The Michael Guthrie Band
THE MUSIC ROOM: DJ Bobi
NORTHSIDE TAVERN: Ike Stubblefield
NOWHERE BAR (Athens): Displace
OLD VININGS INN: Steve Taylor & Company
SIX FLAGS: Zendaya; Before You Exit
SMITH’S OLDE BAR: The Jon Wollenzien Band; Carl Culpepper Band; Missing Cat; Cranked (upstairs); The Loose Hinges; Forje (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Corbette Jackson
STEVE’S LIVE MUSIC: Gr8ful Dude
SYMPHONY HALL: The Texas Tenors
TIN ROOF CANTINA: The Funky Nuggets; Yamadeo
VARIETY PLAYHOUSE: Doria Roberts & Friends

Sunday, August 10th

APACHE CAFÉ: Poetry Open Mic
BIG TEX: Cedar Hill (11:30am)
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): The Tom & Juli Show
THE EARL: Raw Power; Wartorn; Paradox
EDDIE’S ATTIC: Carolina Story
FAT MATT’S: Tony Bryant
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Louis CK; Aziz Ansari; Hannibal Buress; Chris Hardwick; Marc Maron; Jeff Ross; Reggie Watts; Brent Morin; DJ Trauma; Brody Stevens (5pm)
THE LOFT: Lil Debbie; Zach Farlow; Chi Chi; Chase Compton
MASQUERADE: Picture Perfect Skylines; Highbeams; Like Mike; Times Square Timebomb (Purgatory)
THE MELTING POINT (Athens): Fusion Triangle
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
RED LIGHT CAFÉ: Last Pasties Standing
STEVE’S LIVE MUSIC: Bonaventure Quartet (12pm); The Woodstocks; Walden; No Comment
TABERNACLE: Keyshia Cole
Aug. 11th thru 17th PDF Print E-mail
Written by Jeff Clark   
Monday, August 11th

529: Ketzer; Vimur; Haunting
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
FAT MATT’S: Dry White Toast
GEORGIA THEATRE (Athens): The Higher Choir
HARD ROCK CAFÉ: Wesley Cook (5:30pm)
THE MELTING POINT (Athens): Kelvin Armstrong; Sam Burchfield; Ansley Stewart
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Blues Jam
RED CLAY THEATRE (Duluth): Songwriters Open Mic
RED LIGHT CAFÉ: Atlanta Songwriters Club
STEVE’S LIVE MUSIC: Open Mic

Tuesday, August 12th

529: Graf Orlock; Dangers; Holy; Dropout
BIG TEX: Moira
THE EARL: Jonny Fritz; Migrant Worker; The Tin Man
EDDIE’S ATTIC: Niko Moon
ELLIOTT STREET PUB: Kevin Scott’s Musicians Jam
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
GREEN ROOM (Athens): Old Salt Union
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Sun Dried Vibes
MAMMAL GALLERY: Eric Funn; Rusty McDumpin; cultureculture
THE MELTING POINT (Athens): Antoon; JP & Johnny
THE MUSIC ROOM: Think Never; Hot Glaze
NORTHSIDE TAVERN: Nathan Nelson & Entertainment Crackers
RED LIGHT CAFÉ: Tease Tuesday Burlesque
STEVE’S LIVE MUSIC: Smoke Rise
TIN ROOF CANTINA: Stokeswood
TURNER FIELD: Weezer

Wednesday, August 13th

529: Department of Corrections; Bud Dwyer; Mold
APACHE CAFÉ: Al Smith’s Midtown Jam Session
BIG TEX: Copious Jones
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Open Mic
DRUNKEN UNICORN: Mega Run; K-Murdock; Tribe One; Doug Funnie; DJ Dillon; Fort Knox
THE EARL: Weary Hands; Hot Fudge; Weird Sin
EDDIE’S ATTIC: Mark Miller; Jeremy McComb
ELLIOTT STREET PUB: Kevin Scott OCDC
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Boots and Katz
MASQUERADE: T-Pain; Snootie Wild; Bando Jonez; Rich Kids; Mykell Vaughn (Heaven); Bam Margera; Fuckface Unstoppable; Polkadot Cadaver (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Danny “Mudcat” Dudeck
OLD VININGS INN: James Shealy Trio
RED LIGHT CAFÉ: Open Mic
SMITH’S OLDE BAR: Rumpke Mountain Band; Sans Abri; Old Salt Union (upstairs); Sun-Dried Vibes; Mario Diaz & the Steady Vibes; Give Up, Ghost (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Jayron Weaver
STAR BAR: Casket Life; Forsaken Profits; Rotten Stitches; Illiterates
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band

Thursday, August 14th

40 WATT (Athens): Cravid; Playground; Moyer
529: Blu; MED; John Robinson; DJ Nervex
APACHE CAFÉ: Open Mic
THE BASEMENT: Voodoo Visionary; Loundermilk and Moon; Doctor G; Soundmatics
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Justin Bridges
THE EARL: Jolie Holland; Shy Hunters
EDDIE’S ATTIC: David Berkeley
FAT MATT’S: Chickenshack
GEORGIA THEATRE (Athens): Lines in the Sky; Feather Trade
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Copious Jones
IMPROV ATLANTA: Dave Coulier
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Brad Paisley; Randy Houser; Leah Turner; Charlie Worsham
MAMMAL GALLERY: iji; The Dandyls; Drag Sounds; Man’s Trash; Marvelous Good Fortune
MASQUERADE: Sleeping Giant; This or the Apocalypse; Phinehas; Those Who Fear; Silent Planet (Hell); Black Irish Texas; American Lesion (Purgatory)
THE MELTING POINT (Athens): James Gregory
THE MUSIC ROOM: Scotty
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
NOWHERE BAR (Athens): Marcus King Band
OLD VININGS INN: Chris Weinholtz Duo
RED LIGHT CAFÉ: Atlanta Bluegrass Allstars
SMITH’S OLDE BAR: Atlas Road Crew (upstairs); Starisan (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Ray Fulcher
STAR BAR: Waking the Bates; Cinema Novo; R. Garcia; Dylan Mitchell
STEVE’S LIVE MUSIC: Emra Kotan (12pm)
TIN ROOF CANTINA: Jukebox Fiasco
TRADER VIC’S: Andrew & the Disapyramids
VARIETY PLAYHOUSE: Dark Star Orchestra

Friday, August 15th

529: Worn in Red; Burners; New Junk City
APACHE CAFÉ: Poetry Open Mic
BIG TEX: Cody Bearden Band
CALLANWOLDE FINE ARTS CENTER: Bradford Rodgers
CENTER STAGE: Chuck Brown All Star Band; DJ Kool
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Gipsy Kings; Ole Noys
CLASSIC CENTER THEATRE (Athens): T. Graham Brown
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Michelle Malone; Peachy Pyron
DRUNKEN UNICORN: Volume IV; MuckRaker; Ledfoot Messiah
THE EARL: Sylvan Esso; Dana Buoy
EDDIE’S ATTIC: The ATL Collective
ELLIOTT STREET PUB: The Punknecks
FAT MATT’S: Beverly Watkins
FERNBANK MUSEUM OF NATURAL HISTORY: Salsambo Dance Studio
HIGH MUSEUM: Tim James; Phil O’Donnell
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Hott with Harry Leggs
IMPROV ATLANTA: Dave Coulier
MAMMAL GALLERY: Grand Vapids; Slow Parade; The Hotels
MASQUERADE: Rittz; Tuki Carter; Raz Simone (Heaven); Neon Zombies from Outer Space (Hell)
THE MELTING POINT (Athens): Band of Oz
THE MUSIC ROOM: Heavy Chevy; Hey Alligator
NORTHSIDE TAVERN: Mudcat
NOWHERE BAR (Athens): Daryl Hance
OLD VININGS INN: Shadowood
RED CLAY THEATRE (Duluth): Montana Skies
RED LIGHT CAFÉ: The Mulligan Brothers
SMITH’S OLDE BAR: The Whiskey Gentry; Owner of the Sun; Anchor Bends
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Darkwater Redemption
STAR BAR: Rueben’s Bell; Nine Times Blue; Nobody’s Darlings; My Ninja
STEVE’S LIVE MUSIC: The Rainmen
TERMINAL WEST: Thriftworks; Insightful; Cosmoore
TIN ROOF CANTINA: Lexi Street Band; Rye

Saturday, August 16th

40 WATT (Athens): Kyle Kinane
529: Places to Hide; Muuy Biien; Gold-Bears; Shampoo
APACHE CAFÉ: Coriology
BIG TEX: Pelvis Breastlies
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Dave Koz; Mindi Abair; Gerald Albright; Richard Elliot
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Jason Kenney; Seth Livengood
DRUNKEN UNICORN: Jerome Newton & the Band Who Fell to Earth; Till Someone Loses an Eye
THE EARL: Wildcat! Wildcat!; Marley Carroll
EDDIE’S ATTIC: Elliot Bronson; Adron; Packway Handle Band
ELLIOTT STREET PUB: Kitty Love Burlesque
FAT MATT’S: Little G. Weevil
GEORGIA THEATRE (Athens): The Casket Girls; Betsy Franck & Clay Leverett
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Crescent Moon Dogs
IMPROV ATLANTA: Dave Coulier
MASQUERADE: Mike Stud; IamG (Hell)
MATILDA’S (Alpharetta): Swami Gone Bananas
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): The Oak Ridge Boys
THE MUSIC ROOM: DJ Pierre
NORTHSIDE TAVERN: Mudcat
NOWHERE BAR (Athens): Showtime
OLD VININGS INN: Dwight Raby Band
RED CLAY THEATRE (Duluth): Darryl Rhoades & Teenagers in Heat; The Edgewood Saxophone Trio
SMITH’S OLDE BAR: The Whiskey Gentry; Have Gun Will Travel (upstairs); Dank Sinatra; Po Boys; Prestor Jon; Dojo (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Rye
STEVE’S LIVE MUSIC: Truett Lollis
TERMINAL WEST: The SteelDrivers
TIN ROOF CANTINA: Penny Western
VARIETY PLAYHOUSE: Kingsized; Dames Aflame
VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE: Motley Crue; Alice Cooper
VINYL: Scale the Summit; Glass Cloud; Erra; Reflections; Monuments

Sunday, August 17th

APACHE CAFÉ: Poetry Open Mic
BIG TEX: In the Wheelhouse (11:30am)
CENTER STAGE: Queensryche; The Voodoos
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Jazz It Up Jam
THE EARL: G. Green; Dasher; Hip to Death
EDDIE’S ATTIC: Desert Rose Band; Marc Scibilia
FAT MATT’S: Tony Bryant
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
PARK TAVERN: David Mayfield Parade
STEVE’S LIVE MUSIC: The Band in Black (12pm)
Aug. 18th thru 24th PDF Print E-mail
Written by Jeff Clark   
Monday, August 18th

529: Modrag; Rrest; Slowriter
CENTER STAGE: X
DRUNKEN UNICORN: OFF!; Gay Kiss; Bad Antics
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
FAT MATT’S: Dry White Toast
HARD ROCK CAFÉ: Zachariah Lloyd (5:30pm)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Blues Jam
NOWHERE BAR (Athens): Mason Davis
RED CLAY THEATRE (Duluth): Songwriters Open Mic
RED LIGHT CAFÉ: Atlanta Songwriters Club
STEVE’S LIVE MUSIC: Open Mic

Tuesday, August 19th

529: Zex; Vacant Future; Paradox; Dernier Combat
BIG TEX: Moira
EDDIE’S ATTIC: John Driskell Hopkins; Brighter Shade
ELLIOTT STREET PUB: Kevin Scott Musicians Jam
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
GEORGIA THEATRE (Athens): Sam Burchfield Trio
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: One Republic; Christina Perri
THE MELTING POINT (Athens): Playing on the Planet
NORTHSIDE TAVERN: Nathan Nelson & Entertainment Crackers
PARMA (Buford): Chris Yates
STEVE’S LIVE MUSIC: Bluegrass Open Mic
TIN ROOF CANTINA: Stokeswood

Wednesday, August 20th

529: Cumstain; Sete Star Sept; Globsters
APACHE CAFÉ: Al Smith’s Midtown Jam Session
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Open Mic
THE EARL: MammaBear; The Mighty Stef; Coma Girls
EDDIE’S ATTIC: Michael Magno; Morgan Rowe Band
ELLIOTT STREET PUB: Limenal Space
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
MASQUERADE: The Offspring; Bad Religion; Pennywise; Stiff Little Fingers (Music Park)
THE MELTING POINT (Athens): Lightning Malcolm Band
NORTHSIDE TAVERN: Danny “Mudcat” Dudeck
OLD VININGS INN: Ben Kinney
RED LIGHT CAFÉ: Open Mic
SMITH’S OLDE BAR: Young DV; Octopus Grin; Iannah McCready
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Jayron Weaver
STAR BAR: Classic Country Karaoke
STEVE’S LIVE MUSIC: Ezekiel’s Wheel
TABERNACLE: Chevelle; Middle Class Rut; Dayshell
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band

Thursday, August 21st

40 WATT (Athens): Chris Lane; Tyler Hammond Band; Gannon Adams
529: Junius; A Storm of Light; Dead Register
APACHE CAFÉ: 4-Ize; Ness Lee; Jawz of Life; Redcoat the Poet; Thomas Gilyard; Simon Stone
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): April Cummings, Connor Pledger & Matthew Thomas
THE EARL: Tedo Stone; White Violet; Blue Blood
EDDIE’S ATTIC: Sonia Leigh
FAT MATT’S: Chickenshack
GEORGIA THEATRE (Athens): Gov’t Mule
IMPROV ATLANTA: Nick DiPaolo
MASQUERADE: Nothing More; Sleepwave (Hell)
THE MUSIC ROOM: Kate Tucker; Rueben’s Bell’ Chelsea Shag; Sailing to Denver
NORMALTOWN HALL (Athens): Semicircle; Padre; Jinx Remover
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
NOWHERE BAR (Athens): Kansas Bible Company
OLD VININGS INN: James Shealy Trio
RED CLAY THEATRE (Duluth): Robinella
RED LIGHT CAFÉ: Bumper Jacksons
SMITH’S OLDE BAR: Atlas Road Crew; The Dead 27s (upstairs); Stone Vessel; Battle No More (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Hillary Reynolds Band
STAR BAR: Ruby Velle; Abby Wren; Judith Franklin
STEVE’S LIVE MUSIC: Isaac Bramblett Band (12pm); Donna Hopkins
TIN ROOF CANTINA: Jukebox Fiasco
TRADER VIC’S: Bogey & the Viceroy Quartet

Friday, August 22nd

40 WATT (Athens): Dip; Dream Scene; Woodfangs; Dana Swimmer; DJ Nate Nelson
529: Kebbi Williams & the Wolfpack; Spirits & the Melchizedek Children; Motherfucking Tourettes; Voegtlin/Murphy/Mallard Trio; Suffer Bomb Damage
APACHE CAFÉ: DJ Knotts; DJ Dug Boogie; DJ Gee Supreme
BIG TEX: Grandpa’s Cough Medicine
BUCKHEAD THEATRE: Sister Hazel
CENTER STAGE: Eric Roberson
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Boys II Men; En Vogue
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Moreland & Arbuckle; Lightnin’ Malcolm & Stud
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Threadbare Skivvies
DRUNKEN UNICORN: Thumpers
THE EARL: PLS PLS; Von Grey; Fox Grin
EDDIE’S ATTIC: Jim Lauderdale; Jesse Tyler
FAT MATT’S: Mike Lowry
FERNBANK MUSEUM OF NATURAL HISTORY: Shantih Shantih
FOX THEATRE: Michael McDonald; Toto
GEORGIA THEATRE (Athens): Gov’t Mule
GREEN ROOM (Athens): White Violet; Ruby the RabbitFoot; Grand Vapids
IMPROV ATLANTA: Nick DiPaolo
MAMMAL GALLERY: Campaign; Karbomb; Ganges Phalanges; Shelf Life; Crab Legs
MASQUERADE: Aneurysm; Great American Noise Jihad; Buffalo Sister; Doesin; That’s What She Said (Heaven)
THE MELTING POINT (Athens): Abbey Road LIVE!
THE MUSIC ROOM: Death from Below
NORTHSIDE TAVERN: Stoney Brooks
NOWHERE BAR (Athens): Craig Waters & the Flood
OLD VININGS INN: Chris Weinholtz Duo
PARMA (Buford): Cody Hagler
SMITH’S OLDE BAR: Gasoline Bros.; Richie Owens & the Farm Bureau (upstairs); Back on the Freakout (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Jerry Castle & the Arrivals
STEVE’S LIVE MUSIC: The Electromatics
TERMINAL WEST: Eskmo
TIN ROOF CANTINA: New Terminus; Kick the Robot

Saturday, August 23rd

40 WATT (Athens): Brothers; Programs; Monsoon; DJ Osmose; Padre; Graton Tanner
529: 10th Letter; No Eyes; Breathers; On Holiday; Vera Vera; Tantrum; Suno Deko; Nomen Novum; Where.Are.We; Narrator; Tree Creature
APACHE CAFÉ: Amber Holcomb; CheZee
BIG TEX: Deep Blue Sun
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Camp Creek Committee
THE EARL: Ruby Velle & the Soulphonics; Claws
EDDIE’S ATTIC: Sandra McCracken; Emily Kinney
FAT MATT’S: Blue Roads
HARD ROCK CAFÉ: Colm Keegan
GEORGIA THEATRE (Athens): Family and Friends; Matrimony; Cereus Bright; The Quaildogs
GOAT FARM: Chamber Cartel; Transient Canvas
GRANT PARK SUMMER SHADE FESTIVAL: Bradford Cox; Jungol; Locksmyth; The Higher Choir; The Wheeler Boys; James Hall; Andy Browne Troupe; Georgia Soul Council; Jimmy Galloway; The Paulines; The Front Porch Session Players; Penny Serenade; Smoke Signals; Lindsay Rakers Band; The Boy Jones; Sean Moran Band; The Low Ready; Lord High Admirals (12pm)
IMPROV ATLANTA: Nick DiPaolo
MAMMAL GALLERY: The Sexual Side Effects; Zulu Wave; Waking the Bates
MASQUERADE: Doyle; Ashlus (Hell); Slaughter Que; Legion X; Death of Kings; Prime Mover; Bless the Dead; Tetrarch; Awaken the Ancient; 82mm; Lost Solstice; Rakehell; As Animals Eat My Insides; Double Barrel Democracy (Purgatory)
THE MELTING POINT (Athens): Deja Vu
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Ken Kington
NORTHSIDE TAVERN: The Mar-Tans
OLD VININGS INN: Chip McGuire Band
RED CLAY THEATRE (Duluth): ESOEBO
SMITH’S OLDE BAR: Shakespeare Follies (upstairs); Michael Shane (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Part Time Weekends
STAR BAR: Lindsay Rakers; The Bitteroots; Zangaro
STEVE’S LIVE MUSIC: Callaghan
TERMINAL WEST: Rebirth Brass Band
TIN ROOF CANTINA: Chris Weinholtz & Friends; Jerry Castle & the Arrivals, The Rainy Tuesdays
VARIETY PLAYHOUSE: Seven Handle Circus

Sunday, August 24th

APACHE CAFÉ: Poetry Open Mic
BIG TEX: The Cohen Brothers Band (11:30am)
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): The Tom & Juli Show
EDDIE’S ATTIC: DejaBlue Grass Band; Jimmy Carter & Ricky McKinnie
FAT MATT’S: Tony Bryant
GRANT PARK SUMMER SHADE FESTIVAL: The Whiskey Gentry; Have Gun Will Travel; Michelle Malone; Frank Barham’s Brazilian Fusion; Chris Edmonds; The Bitterroots; Five-Eight; Sugar on the Dashboard; 68-75; Jerry on the Moon; Adam Klein; Jimmy Galloway; No Komment (12pm)
MASQUERADE: Kevin Gates; Chevy Woods (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
STEVE’S LIVE MUSIC: Bonaventure Quartet (12pm)
TERMINAL WEST: Bear in Heaven
Aug. 25th thru 31st PDF Print E-mail
Written by Jeff Clark   
Monday, August 25th

529: Crocodiles; Sisu; Shantih Shantih
THE EARL: Bishop Allen; Madeline
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
FAT MATT’S: Dry White Toast
GEORGIA THEATRE (Athens): Emily & the Complexes; AO Donovan
HARD ROCK CAFÉ: The Roycrofters (5:30pm)
MASQUERADE: Grendel; Ludovico Technique (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Blues Jam
RED CLAY THEATRE (Duluth): Songwriters Open Mic
RED LIGHT CAFÉ: Atlanta Songwriters Club
STEVE’S LIVE MUSIC: Open Mic

Tuesday, August 26th

529: Sonny & the Sunsets; Cheap Time
BIG TEX: Moira
THE EARL: The Clean; Boogerins
EDDIE’S ATTIC: Ed Roland & the Sweet Tea Project
ELLIOTT STREET PUB: Kevin Scott Musicians Jam
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
GEORGIA THEATRE (Athens): Sol Cat; Tedo Stone
THE LOFT: Lissie; Liam Bailey
MASQUERADE: Smile Empty Soul; Bridge to Grace; Steadlur; Over the Effect; Elder Sun (Purgatory)
THE MELTING POINT (Athens): Hog-Eyed Man; Lily & the Tigers
NORTHSIDE TAVERN: Nathan Nelson & Entertainment Crackers
STEVE’S LIVE MUSIC: Atlanta Bluegrass All Stars
TIN ROOF CANTINA: Stokeswood
WOODRUFF ARTS CENTER: Paula Dean

Wednesday, August 27th

529: Dead Gazel
APACHE CAFÉ: Al Smith’s Midtown Jam Session
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Open Mic
DRUNKEN UNICORN: Midnight Masses; Spirits & the Melchizedek Children; White Woods
THE EARL: Sol Cat
EDDIE’S ATTIC: Russell Moore & IIIrd Tyme Out
ELLIOTT STREET PUB: Alex Gordon Hi-Fi
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
THE MELTING POINT (Athens): Albatross; Avery Dylan Project
THE MUSIC ROOM: Mark Does Comedy
NORTHSIDE TAVERN: Danny “Mudcat” Dudeck
OLD VININGS INN: James Shealy Trio
RED LIGHT CAFÉ: Open Mic
SMITH’S OLDE BAR: Cortez Garza; Threadbare Skivvies; Virginia Plane
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Jayron Weaver
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band

Thursday, August 28th

529: Bodyfather; Multicult; Power Take Off; Sur; Salts
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Rob Steel & Wyatt Espalin
THE EARL: Rizzudo; The Liverhearts; The Purkinje Shift
EDDIE’S ATTIC: Jackson County Line
FAT MATT’S: Chickenshack
GEORGIA THEATRE (Athens): Bootsy Collins; The Funk Brotherhood
GREEN ROOM (Athens): Gravy
IMPROV ATLANTA: Andy Sanford
THE MELTING POINT (Athens): Johnny Cash Now & the Georgia Three
THE MUSIC ROOM: Xavier Essentials
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
OLD VININGS INN: Gary Vaughn
SMITH’S OLDE BAR: Autumn Attics (upstairs); Nine Times Blue (downstairs)
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): The Loose Change Band
STAR BAR: Cute Boots; Joe Smith & the Going Concern; The Greater Vavoom
STEVE’S LIVE MUSIC: Zac Martin (12pm)
TIN ROOF CANTINA: High Tide Rising; Nathan Cooker Band
TRADER VIC’S: Tongo Hiti
VARIETY PLAYHOUSE: Alyssa Shouse; Round2Crew; Reed Deeming; Dylan Holland; Grant Landis; Tyler Matl; Mac Demy; Lisa McQueen

Friday, August 29th

529: The Mike Eagle Show; Dillon; 4-ize; Clayton English; MarQ Spekt
ATLANTA BOTANICAL GARDEN: Lyle Lovett & His Large Band
BUCKHEAD BLOCK PARTY: The 17th Floor; Benjy Davis; The Doctors & the Lawyers; Light Beam Rider
CLASSIC CENTER THEATRE (Athens): Umphrey’s McGee
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Smokey’s Farmland Band
THE EARL: The Blasters; The Forty-Fives; Grinder Nova
EDDIE’S ATTIC: Rocco DeLuca; Go Down Moses
FAT MATT’S: The Unusual Suspects
FERNBANK MUSEUM OF NATURAL HISTORY: Salsambo Dance Studio
IMPROV ATLANTA: Andy Sanford
THE LOFT: Kudzu Kings; The Sundogs; The Holy Ghost Electric Show
THE MELTING POINT (Athens): The Swingin’ Medallions
NORTHSIDE TAVERN: Swami Gone Bananas
NOWHERE BAR (Athens): Incognito Mosquitos
OLD VININGS INN: Chip McGuire Band
PARMA (Buford): Cody Hagler
SMITH’S OLDE BAR: The Last Waltz Ensemble; Sugarfoot
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Dannica Lowery
STAR BAR: A-Bomb
VINYL: The Features

Saturday, August 30th

40 WATT (Athens): Outshyne; Jon Langston; Patrick Britt
529: Wham Bam Bowie Band
BIG TEX: Zydeco Yaya
CRIMSON MOON CAFÉ: EG Kight
THE EARL: Sealions; 100 Watt Horse; WhiteGold
EDDIE’S ATTIC: Mike Hicks; Cody Belew
FAT MATT’S: Seminole Jackson
IMPROV ATLANTA: Andy Sanford
THE LOFT: The Polyphonic Spree
MAMMAL GALLERY: Justus Peace; Altus Kings; Ashton Harris; PSA
MASQUERADE: Imagine Music Festival
THE MELTING POINT (Athens): Grassland String Band; Humming House
NORTHSIDE TAVERN: Randy Chapman
NOWHERE BAR (Athens): CBDB
OLD VININGS INN: Dwight Raby Band
OPERA: Dada Life
RED LIGHT CAFÉ: Col. Bruce Hampton & the Madrid Express
SMITH’S OLDE BAR: Indecision; Glen Pridgen Band
SOUTHERN GROUND SOCIAL CLUB (Senoia): Sweet Grass Sally
STAR BAR: The Woggles; Muck & the Mires; The Mystery Men?
STEVE’S LIVE MUSIC: Kevin Spears
TIN ROOF CANTINA: Alchemy
VARIETY PLAYHOUSE: Heffron Drive

Sunday, August 31st

APACHE CAFÉ: Poetry Open Mic
BIG TEX: Rye Baby (11:30am)
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): The Tom & Juli Show
THE EARL: Mood Rings; Gap Dream; Part Time
EDDIE’S ATTIC: Annie Sellick; The Hot Club of Nashville
FAT MATT’S: Fat Back Deluxe
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Drake; Lil Wayne
MAMMAL GALLERY: Colemania
MASQUERADE: Imagine Music Festival
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
RED CLAY THEATRE (Duluth): Humming House; Gabriel Kelley
SERENBE STABLES (Chattahoochee Hills): Lindsay Lou & the Flatbellys (4pm)
Radio Hour Playlist 07/27/14 PDF Print E-mail
Written by Jeff Clark   
The Muffs - "Weird Boy Next Door"
The Wytches - "Wire Frame Mattress"
White Lung - "Just for You"
Roadkill Ghost Choir - "Slow Knife"
The Rosebuds - "In My Teeth"
Slow Club - "Tears of Joy"
The Belle Sounds - "Black Stone"
Willie Nelson - "Used to Her"
The Apache Relay - "Dose"
Les Big Byrd - "White Week"
Archie Bronson Outfit - "Glory, Sweat and Flow"
John Hiatt - "Wind Don't Have to Hurry"

St. Paul & the Broken Bones - "Don't Mean a Thing"
David Kilgour & the Heavy Eights - "Like Rain"
Army Navy - "Dumb Luck"
Beach Day - "All My Friends Were Punks"
The Acid - "Animal"
Malka Spigel - "Tall Grey Buildings"
Floating Action - "No Surprise There"
Alvvays - "Adult Diversion"
Lana Del Rey - "The Other Woman"
Chris Staples - "Dark Side of the Moon"
Spider Bags - "Eyes of Death"
Billy Joe Shaver - "Music City USA"

The Stomp and Stammer Radio Hour
Sundays 3-5pm Eastern
WMLB, 1690 AM Atlanta
http://www.1690wmlb.com

Thanks for listening!
<< Start < Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Results 1 - 9 of 1953


Copyright 2000 - 2007 Mambo Foundation. All rights reserved. Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.

Web Design by Code18 Interactive, NYC